"Психосоматика" означає: "психо" - душа + "сома" - тіло = хвороба тіла через душу, через душу і душевних переживань
Психосоматика - напрямок, що об'єднує медицину і психологію і вивчає вплив психологічних факторів на виникнення і перебіг соматичних (тілесних) захворювань.
Захворювання, обумовлені психогенними факторами, також називають "психосоматичними" захворюваннями.
Якщо традиційне медичне обстеження не дозволяє виявити органічні прояви скарг пацієнта, або в основі захворювання або наявних скарг лежать емоційні переживання (гнів, тривога, депресія, почуття провини) тоді хвороба може бути класифікована як психосоматична, а захворювання або розлад розцінюється, як функціональне.
Клінічний випадок
До мене звернувся молодий чоловік (23 років) зі скаргами на біль у верхній частині живота, що виникає після їжі і супроводжується відчуттям тяжкого переповнення в шлунку.
Проведені гастроентерологічні (гастроскопія, УЗД органів черевної порожнини, дослідження на Helicobacter pylori) і загальноклінічні дослідження (аналізи крові, калу, сечі) не виявили змін.
Чи можна вважати такого пацієнта здоровим і сказати йому про це?
Навряд чи, адже у нього є реальні скарги, що не дозволяють відчувати себе добре, нормально працювати і просто їсти. Скарги, з якими він прийшов до лікаря.
Так що ж у нього?
Медичним діагнозом буде діагноз" функціональна диспепсія".
Чи потрібно йому лікуватися і як лікуватися?
Медикаменти швидше за все зможуть принести тимчасове полегшення, але не вирішать його особистісних проблем, пов'язаних зі смертю мами, яка померла від раку шлунка у нього на руках три роки тому. Саме після цієї трагічної події і з'явилися симптоми.
В даному випадку пацієнт потребує відповідної психологічної корекції.