Психосоматичні захворювання та функціональні розлади травлення
"Психосоматика" означає: "психо" - душа + "сома" - тіло = хвороба тіла через душу, через душу і душевних переживань

Психосоматика - напрямок, що об'єднує медицину і психологію і вивчає вплив психологічних факторів на виникнення і перебіг соматичних (тілесних) захворювань.

Захворювання, обумовлені психогенними факторами, також називають "психосоматичними" захворюваннями.

Якщо традиційне медичне обстеження не дозволяє виявити органічні прояви скарг пацієнта, або в основі захворювання або наявних скарг лежать емоційні переживання (гнів, тривога, депресія, почуття провини) тоді хвороба може бути класифікована як психосоматична, а захворювання або розлад розцінюється, як функціональне.

Клінічний випадок

До мене звернувся молодий чоловік (23 років) зі скаргами на біль у верхній частині живота, що виникає після їжі і супроводжується відчуттям тяжкого переповнення в шлунку.

Проведені гастроентерологічні (гастроскопія, УЗД органів черевної порожнини, дослідження на Helicobacter pylori) і загальноклінічні дослідження (аналізи крові, калу, сечі) не виявили змін.

Чи можна вважати такого пацієнта здоровим і сказати йому про це?

Навряд чи, адже у нього є реальні скарги, що не дозволяють відчувати себе добре, нормально працювати і просто їсти. Скарги, з якими він прийшов до лікаря.

Так що ж у нього?

Медичним діагнозом буде діагноз" функціональна диспепсія".

Чи потрібно йому лікуватися і як лікуватися?

Медикаменти швидше за все зможуть принести тимчасове полегшення, але не вирішать його особистісних проблем, пов'язаних зі смертю мами, яка померла від раку шлунка у нього на руках три роки тому. Саме після цієї трагічної події і з'явилися симптоми.

В даному випадку пацієнт потребує відповідної психологічної корекції.
Made on
Tilda